NE OLA Kİ BU MAYA?

Hemen baştan belirteyim, az sonra okuyacağınız yazı, maya veya ekmek yapmakta işinize yaramayacak. Fakat un ve su karışınca neler oluyor, ekmek neden kabarıyor, ekmek mayasına neden bira mayası diyoruz, bu kavanozda kabarıp duran şey canlı mı, bunları merak ediyorsanız okumaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Gıda ile ilgili akademik bir tahsilim yok. Bu yüzden anlatacaklarım bir bilim insanının ağzından çıkanlar değil, meraklı birinin araştırıp derlediği bilgiler niteliğinde olacak. Zannediyorum ki başlangıç seviyesinde bilgi edinmeye, maya ve ekmeğe hangi açıdan bakmak gerektiğini öğrenmeye yetecek kadar şeyden bahsetmiş olacağım.

Nedir bu maya? Kim keşfetmiş? Nereden aklına gelmiş de una su katıp ekşitmiş ve bununla ekmek yapmayı akıl etmiş? İlginç sorular… Burada sadece nedir bu maya kısmını cevaplayabiliriz. Gerisi hayal gücümüze kalmış. Şöyle oluyor: Havada, elimizde yüzümüzde, unda, orada burada serbestçe uçuşan bakteri ve mantarlar var. Bakteri deyince hemen hastalık yapan bakteriler gelmesin aklımıza. Vücudumuzun dengesini korumakla görevli, sindirim sistemimizin bir parçası olan pek çok bakteri var. Zaten yoğurt, peynir, kefir gibi pek çok gıda bu bakteri ve mantarların eseri. İşte bu sevgili bakteri ve mantarlar biz unu ıslattığımızda aktif hale geliyor. Fakat bu faydalı bakteriler diğer zararlı olanlar kadar arsız değil. Yani kolayca üreyip yaşayamıyorlar. Daha nazlılar kısacası… Bu yüzden maya yapmak zor ama açıkta bıraktığınız herhangi bir gıdanın küflenip zehirli hale gelmesi kolay…

Lactobacillus bakterileri beslenmeye başladıklarında laktik asit üretir. Laktik asitin etkisiyle gıda asitlenir, bu da bozulmaya neden olacak mikroorganizmaların büyümesini engeller. Saccharomyces cerevisiae ise tomurcuklanarak üreyen bir maya türüdür. Eski çağlardan beri bira, şarap ve ekmek yapımında kullanılmasında dolayı en önemli maya türü olduğu söylenebilir.”Saccharomyces” sözcüğü Yunanca ve Latince’den türetilmiştir, “şeker mantarı” demektir; “cerevisiae” Latince “biradan” demektir. Organizmanın diğer isimleri: Ekmek mayası, Bira mayası, Üst fermantasyon mayası. Saccharomyces cerevisiae türü mayamız oksijen yokluğunda enerji elde etmek için karbonhidratları karbon dioksit ve etanol (alkol) veya laktik asite dönüştürürler. Biracılık ve şarapçılıkta ortaya çıkan etanol şişelenir, ekmek yapımında ise etanol buharlaşır, açığa çıkan karbondioksit ekmeği kabartır.(Vikipedi)

İşte mayaladığımız hamurun içinde kısaca bu olaylar dönüyor. Sessiz sakin mayalanan hamurumuzun içinde ne faaliyetler dönüyor da haberimiz yok.

Peki neden hazır maya yerine ekşi maya?

Çünkü ekşi mayalı ekmek probiyotiktir, yani bağırsak floryasını düzenler. İçindeki laktik asit sayesinde ekmekteki glikoz kana daha yavaş karışır, aşırı insülin salınımına sebep olmaz.  Bu yüzden glisemik indeksi düşüktür. Yine laktik asit sayesinde buğdaydan alacağımız vitamin ve mineralleri maksimum ölçüde alırız. Laktik asit, glüteni de parçalar ve sindirim sorunu yaşamayız.

Aslında vücudumuz bizi hala ilkel devirde yaşadığımızı düşünüyor. Sanayi tipi gıdaları aldığımızda doğal olarak tehlike alarmlarını çalıp bunu bize farklı yollarla söylüyor. Satın aldığım ekmeği yediğimde neden midem yanıyor? Neden şişkinlik hissediyorum? O pamuk gibi ekmeği yiyorum yiyorum doymuyorum. Buna rağmen iki saat geçmeden acıkıyorum. Bunları çok duyuyoruz. Neden acaba?

NE OLA Kİ BU MAYA?’ için 2 yanıt

Add yours

  1. Neden acaba🙄 sentetik ve bol katkılı hayata direnmek adına çok güzel bir düşünce olmuş Ayfercim❣ekmeğimizle oynayanlara kapak olsun👊

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: